Dispensarul

La inițiativa parohului Marcel Blaj, fosta casă a pensionarului a fost modernizată şi transformată în dispensarul satului. în această clădire, ir. ziua de 21 decembrie 2003 s-a inaugurat Centrul de îngrijire la Domiciliu „Sfânta Fecioară Maria, Ajutorul Creștinilor’.

S-a oferit o cameră pentru un medic care venea în anumite zile din Mircești pentru diferite consultării.

In anul 2004, în acest centru s-a deschis un cabinet pentru un medie de familie. S-au deschis apoi un cabinet stomatologic şi un centru de investigații interne și ecografie.

Centrul funcționează sub coordonarea părintelui paroh, în colaborare cu Centrul Diecezan Caritas Iași și Fundația „Speranța Bolnavilor din Barticești.

În prezent, clădirea dispensarului găzduiește un medic de familie ce vine de la de câteva ori pe săptămână de la Fundația „Speranța Bolnavilor din Barticești, plus Centrul Diecezan de Îngrijire la Domiciliu.