Vinerea Sfânta a Patimirii Domnului

A sosit și momentul fatidic, momentul în care Cristos și-a dat sufletul pentru noi pe Cruce, moment în care i-am fost cu toți alături, prin Calea sfintei Cruci pe străzile comunității. În ciuda faptului că acea Cale a Crucii abia se terminase, comunitatea s-a adunat din nou la ora 18.00, pentru a asculta încă o dată, cu durere în suflet, ultimele momente din viața mântuitorului.

Odată încheiată această relatare a pătimirii Domnului, cu toți ne-am apropiat de crucea pe care Cristos stătea mort, pentru a-l adora îndeaproape, pentru a-i transmite mulțumirea și recunoștința noastră printr-un sincer sărut.

După ce ne-am împărtășit cu toți cu trupul său, ne-am retras în tăcere la casele noastre, așteptând ca Domnul să învingă moartea pentru noi.

 

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:564569551709'.